חרקים עוקצים

כל מה שרציתם לדעת על חרקים עוקצים או למה עקיצה של יתוש מגרדת?

חרקים עוקצים כמו יתושים, זבובים פשפש המיטה או פרעושים, כינים וקרציות מוצצים דם (למטרות מגוונות) מבני אדם ובעלי חיים על ידי ניקוב העור החיצוני או דקירה באמצעות גפי פה ייחודיות. חרקים עוקצים מצליחים לאתר את הקורבן האומלל באמצעות שימוש בחושים מפותחים של חום, ריח וראייה. ראוי לציין, קיימים מינים מסוימים של פרוקי רגליים כמו צרעות, עכבישים, נמלת האש או דבורים שעוקצים אותנו ומחדירים ארס על מנת להגן על עצמם מפני אויבים פוטנציאליים. עקיצתם של אלו נעשית באמצעות עוקץ או חדק מיוחד הנמצא על גופם. קיימים גם מינים של פרוקי רגליים שדוקרים ומחדירים ארס על מנת לטרוף (צרעות, עכבישים, נמלת האש)

עקיצה של חרקים עלולה במקרים רבים לגרום לנו לתגובות מקומיות או מערכתיות המשתנות מאדם לאדם כגון: גירודים, נפיחויות, זיהום, כאבים חזקים ובנוסף תתכן העברת מחלות על ידי העברת נגיפים ממערכת הדם שלהם אל שלנו.

 

מדוע עקיצות חרקים גורמות לנו לגירוד?

עקיצות מגרדות בגלל התגובה החיסונית של הגוף שלנו לחומרים אותם מפריש החרק במהלך העקיצה ונסביר: לחרקים עוקצים (מוצצי דם) יש מבנה פה שמשתנה בין המינים. חרקים עוקצים מחדירים צינור דקיק לכלי הדם שלנו, מין סוג של חדק ובעזרתו הם שואבים דם לגופם. בפני אותם חרקים עוקצים עומדות שתי בעיות מרכזיות:

1.    הריפלקס המיידי שלנו לעקיצה של יתוש.

2.    חרקים מוצצי דם זקוקים לזרימת דם תקינה מהוורידים אך ברגע שיחדירו את החדק יופעל אוטומטית מנגנון הגנה שיגרום לקרישת הדם.

חרקים עוקצים מצאו דרך מתוחכמת על מנת להתגבר על שתי הבעיות הללו באמצעות הזרקת שני חומרים המצויים ברוק של החרק לכלי הדם שלנו במהלך העקיצה.

1.    חומר מונע קרישה.

2.    חומר הרדמה.

בפועל, שני החומרים הללו מפעילים את מערכת החיסון הטבעית שלנו שמזהה פלישה לגוף ובאותו רגע משתחרר חומר הנקרא היסטמין כאמצעי הגנה. התגובה של מערכת החיסון גורמת לתחושת הגירוד המובילה לאדמומיות ונפיחות במקום העקיצה. ככל שנגרד יותר, יופרש יותר היסטמין שיגביר את תחושת הגירוד.

הדברה בחולון, הדברה בקיסריה, הדברה במרכז, הדברה בנס ציונה, הדברה בפתח תקווה, הדברה בראשון לציון, הדברה בראשל"צ, הדברה ברחובות, הדברה ברמת גן, הדברה בתל אביב , הדברה בת"א, הדברה ירוקה מחיר, הדברה ירוקה נגד נמלים, הדברה נגד צרעות, הדברת צרעות, ריסוס חולדות, ריסוס עכברים, הדברת חולדות מחיר, הדברת עכברים מחיר, הדברת מזיקים ירוקה, הדברת מכרסמים, הדברת עכברים, הדברת חולדות, הדברת מכרסמים, ריסוס נגד פרעושים, הדברת פשפשים, ריסוס נגד פשפשים, חברת הדברה מומלצת, חברות הדברה, הדברה בבית, הדברה בצפון, הדברה בחדרה, הדברה בסביון, הדברה בגני יהודה, הדברת פרעושים בבית, ריסוס נמלים, נמלת האש הקטנה, מדביר מומלץ בתל אביב, מדביר מומלץ בראשון לציון, תיקן גרמני, ריסוס נגד תיקנים, הדברת תיקן גרמני מחיר, תיקן גרמני מחיר, תכשיר טבעי לפרעושים, לוכד חולדות, לוכד עכברים, לוכד חולדות בתל אביב

סוגים של חרקים עוקצים

חרקים עוקצים - פרעושים

פרעושים הם חרקים עוקצים חסרי כנפיים בגודל של 2-4 מ"מ. צבעם שחור והם בעלי יכולת ניתור מעולה. מחזור החיים שלהם כולל את גוף בעל החיים (הפונדקאי) ואת הקרקע סביבו. לרוב פרעושים חיים בסביבת כלבים, חתולים, חולדות, עכברים, שועלים, ציפורים וארנבות. יחד עם זאת, פרעושים מסוגלים להיכנס למצב של תרדמת (דיאפאוזה) כשאין מארח זמין בסביבתם ולהמתין בסבלנות לבא בתור. פרעושים עוקצים מייד כשהם מגיעים לגוף שלנו, בעיקר באזור הרגליים והם מסוגלים לזחול על או מתחת לבגדים ולהגיע למקומות נוספים בגוף, כלומר, פרעוש עוקץ גם במקומות חשופים וגם במקומות שאינם חשופים. פרעוש אחד מסוגל לעקוץ מס' פעמים ברצף.  ניתן לזהות בנקל נגיעות של פרעושים: יש לגרוב גרביים לבנות ולעמוד מס' דקות בשעות היום באזור שבו נעקצים. במידה והאזור נגוע בפרעושים, מייד יופיעו על הגרביים נקודות שחורות. אלו הם הפרעושים, אותם קשה מאוד לתפוס או למעוך בידיים.

הדברה של פרעושים...קרא עוד (קישור)

 

חרקים עוקצים - עקיצות יתושים

בעולם מוכרים למעלה מ- 3500 מינים של יתושים וחלק גדול מהם מעביר מחלות שפוגע במיליוני אנשים בכל שנה. בארץ מוכרים שלושה מיני יתושים עיקריים שעוקצים: יתוש הטיגריס האסייתי (יתוש הנמר האסייתי), יתוש האדס המצרי (אדס המליחות) ויתוש הקולקס (כולכית הבתים). יתושים רבים מעבירים מחלות כגון: קדחת הנילוס המערבי, מלריה, צ'יקונגוניה, קדחת דנגי ועוד. ישנו מין נוסף של יתושים שמעביר את מחלת הלישמאניה (שושנת יריחו) שנקרא "זבוב החול" ונמצא בעיקר בדרום ובאזורים בשומרון בעיקר במקומות עם הרבה מסלעות וחי לצידו של שפן הסלע.

יתוש הנמר האסייתי עוקץ בשעות היום כאשר שיא הפעילות בשעות בין ערביים ואילו יתוש הקולקס עוקץ בלילה.

עקיצות יתושים ידועים ברמות שונות של אדמומיות ובבליטה קטנה שנגרמת לאחר העקיצה בהתאם לרגישות האדם שנעקץ.

 

כיצד למנוע עקיצות יתושים?

·       לבישת בגדים ארוכים וכובע בגוונים כהים. בגדים בהירים צבעוניים מושכים יתושים.

·       ריח בשמים ודיאודורנט מושך יתושים.

·       שימוש בתכשירים דוחי יתושים על חלקי גוף חשופים.

·       הימנעות משהייה במקומות בהם קיימים מים עומדים. יתושים מתפתחים בתוך מאגרי מים עומדים.

·       הקפדה על רישות חלונות הבית או כילה נגד יתושים כשמדובר בשהייה מחוץ לבית.

 

איך מטפלים בעקיצות יתושים?

לאחר עקיצת יתוש ניתן להקל באמצעים די פשוטים:

·       חיטוי מקום העקיצה בסבון.

·       מריחת ג'ל או משחה המכילה אנטי היסטמין.

הדברת עכברים ◊ לוכד עכברים ◊ לכידת עכברים ◊ לכידת עכבר ◊ ריסוס נגד עכברים ◊ מלכודת עכברים ◊ מלכודת לעכברים ◊ מלכודת הומאנית לעכברים ◊ עכבר בבית ◊ עכברים בבית ◊ הדברת חולדות ◊ בבית חולדה בגג ◊ חולדה במטבח ◊ חולדה באסלה ◊ הדברת חולדות בביוב ◊ ריסוס נגד חולדות ◊ חולדה נורבגית ◊ חולדה מצויה ◊ לוכד חולדות ◊ לכידת חולדות ◊ לכידת חולדה ◊ מלכודת לחולדות ◊ מלכודת לחולדה ◊ מלכודת הומאנית ◊  לחולדה ◊ הדברה ירוקה ◊  ריסוס ירוק ◊  הדברת תיקנים ◊  הדברת נמלים ◊  ריסוס נמלים ◊  ריסוס נגד נמלים ◊  הדברת פרעושים ◊  הדברת קרציות ◊ הדברת יתושים ◊ ריסוס נגש יתושים ◊  הדברת זבובים ◊  ריסוס נגד פרעושים ◊  ריסוס לבית ◊  ריסוס בבית ◊  פרעושים בבית ◊  פרעושים בחצר ◊ פרעושים על הכלב ◊  פרעושים על החתול ◊  הדברת מכרסמים ◊  הדברת טרמיטים ◊  ריסוס נגד טרמיטים ◊  הדברת פשפשים ◊  ריסוס נגד פשפשים ◊  הדברת תיקן אמריקאי ◊  הדברת תיקן גרמני ◊  טיפול בג'ל לתיקנים ◊  הדברה ◊ הדברת ◊  לוכד נחשים ◊ דוקרנים ליונים ◊ הדברת יונים ◊ רשת ליונים ◊  רשת נגד יונים ◊ יונים במסתו כביסה ◊ ניקוי לשלשת יונים ◊  מדביר ◊ מדביר במרכז ◊  הדברה במרכז ◊  הדברת מזיקים במרכז ◊  לוכד חולדות במרכז ◊  לכידת חולדות במרכז ◊  לוכד חולדות בתל אביב ◊ לכידת חולדות בתל אביב ◊  לוכד חולדות בת"א ◊  לכידת חולדות ת"א ◊ לוכד עכברים בתל אביב ◊ לכידת עכברים בת"א  הדברה תל אביב הדברה בת"א הדברת חולדות בתל אביב הדברת עכברים בתל אביב הדברת עכברים תל אביב הדברה בגבעתיים הדברה ברמת גן הדברה בפתח תקווה הדברה בראשון לציון הדברה ברמת השרון הדברה בהוד השרון הדברה ברעננה  הדברה בתל מונד ◊ הדברה בנתניה ◊  הדברה בקיסריה ◊ הדברה בכפר סבא  הדברה בסביון הדברה בחדרה הדברה בשרון הדברה בעמק חפר לוכד חולדות בשרון

חרקים עוקצים – פשפש המיטה

פשפש המיטה "מגיע" אלינו באמצעות הכנסת רהיטי יד שנייה או לאחר ביקור בבית מלון או אכסנייה, שם הוא זוחל במהלך הלילה אל תוך המטען או הבגדים שהבאנו מהבית. פשפש המיטה מתפשט בתוך מבנים צמודים דרך צנרות שונות, מעברי החשמל או התקשורת בבניין.

עקיצות פשפש מיטה

פשפש המיטה ניזון מדם בני אדם ויוצא לאכול בשעות הלילה אבל אם יש מחסור במזון ניתן לראות אותו גם במהלך שעות האור. פשפש המיטה נוטה להתקבץ בחדרי שינה בסמוך למיטות. פשפש המיטה מאתר את הקורבן באמצעות חושים מחודדים של חום, ריח גוף ופחמן דו חמצני.

איך מזהים עקיצות פשפש מיטה?

·       חרקים קטנים ופחוסים בצבע חום אדמדם עם פסים מוגבהים לרוחב הגב.

·       לאחר עקיצת פשפש מיטה ניתן לראות שורה של עקיצות אדמדמות אחת אחרי השנייה בצורת קשת או מעגל במקומות שאינם חשופים.

·       ריח חריף וכתמי דם על הסדין מעידים כי ביקרו כאן, כנראה, פשפשים.

איך מטפלים בעקיצות פשפש המיטה?

פשפש המיטה טיפול – פשפשים לא נושאים מחלות ולא נחשבים כמעבירי מחלות לבני האדם כך שהטיפול היחידי לעצור את הגירוד הוא מריחת תכשירים מרגיעי עור.

איך נמנעים מפשפש המיטה?

אם אתם מודאגים כי הבאתם הביתה מהחופשה פשפש מיטה, תפעלו לפי ההנחיות הללו כדי למנוע מפשפש המיטה להתמקם בבית שלכם:

·       השאירו את המזוודות והמטען בחניית הרכב או במקלחת. פשפש המיטה לא אוהב אריחים חלקים או משטחי בטון וגם קל יותר להבחין בהם על משטח קשיח מאשר על שטיחים.

·       אם מקנן בכם חשד כבד כי הבאתם הביתה פשפשים אז מייד כשהגעתם הסירו את הבגדים במקלחת או בחניית הרכב והרתיחו את הבגדים במכונת כביסה בטמפ' הכי גבוהה לפי הוראות היצרן.

·       ריסוס נגד פשפשים – הזמינו שירותי הדברת פשפש המיטה על ידי מדביר פשפשים מקצועי.

 

חרקים עוקצים – זבובים

יש מינים של זבובים שעוקצים ויש מינים של זבובים שלא עוקצים. ישנם זבובים שלא זקוקים לדם על מנת לשרוד וישנם מיני של זבובים שצריכים דם על מנת לשרוד. זבוב הבית (זבוב רפש) המוכר והפופולרי אינו עוקץ כלל. בארץ ידוע זבוב השוקיים או בשמו הנוסף זבוב האורווה (זבוב רפש) כמין של זבוב עוקץ (זבוב מוצץ דם). זבוב השוקיים חי בסביבת אורוות סוסים או בקרבת רפתות חלב. ישנם מינים של זבובים שבהם רק נקבת הזבוב מוצצת דם, לא לצורך הזנה יומית אלא לצורך ייצור הביצים שלה. במקרה של זבוב השוקיים, גם הזכר וגם הנקבה מוצצים דם של בקר.

 

חרקים עוקצים – כינת הראש

קיימים שלושה סוגים של כינים: כינת הראש, כינת הערווה וכינת הגוף. כינת הראש הם סוג יחיד של חרקים טפילים זעירים ללא יכולת קפיצה או תעופה (חסרי כנפיים) אך יכולים לזחול מאדם לאדם במגע צמוד. ילדים נדבקים לרוב בכינים אך גם מבוגרים בעלי שיער ארוך נדבקים לעיתים בכינת הראש. כינים ניזונים רק מדם בני אנוש ומשלימים את כל מחזור החיים שלהם על ראש האדם. צבע הכינים משתנה בין אפור או לחום לאחר ההזנה. כינים אינם נחשבים כמזיקים לבני אדם (אינם מעבירי מחלות) הם יותר בעיה קוסמטית. כינים גורמות לגירוד שיכול להתפתח לזיהום מקומי.

 

חרקים עוקצים – קרציות

קרציות אינם חרקים, קרציות היא קבוצה נפרדת מהחרקים. גם חרקים וגם קרציות הם פרוקי רגליים אך קרציות שייכות למשפחת העכבישניים בעלי 8 רגליים ולא שש כמו לחרקים.

קרציות הם מזיקים טפילים שמוצצים דם למחייתם. קרציות מחולקות לשתי קבוצות עיקריות: קרציות קשות כמו קרציית הכלב המוכרת כל כך ו- קרציות רכות כמו קרציית המערות המוכרת לחובבי טיולים. בעולם מוכרים מעל 900 סוגים של קרציות והמשותף לכולם הוא שכל הקרציות ניזונות מדם יונקים, עופות, זוחלים ואף דו חיים.

 

כיצד נמנעים מקרציות?

·       קרציות אורבות לפונדקאי על עשבייה גבוהה או על צמחייה גבוהה ומצליחות לזהות אותו על פי נשימתו, חום גופו, ריחות שהוא מפיץ ורמות לחות וזעזועים שמשתנים, כך יודעת קרציה כי מארח נמצא בסמוך. הימנעות מלשוטט במקומות אילו עם כלבך תצמצם את האפשרות של הידבקות בקרציות.

·       גזום תדיר צמחייה באזור מגוריך.

·       הרחק קרציות מביתך - וודא שאין בסביבת מגוריך מכרסמים כגון עכברים או חולדות או כלבים משוטטים. כל אלו נשאים פוטנציאליים של קרציות.

·       הדברת קרציות - הזמן שירותי ריסוס נגד קרציות בחצר.

 

חרקים עוקצים – קרדית האבק

אם אתם חווים אסתמה או אלרגיות בלתי מוסברות יתכן ויצור קטנטן, שחי אצלכם בבית, גורם לכם בעיות רפואיות קשות.

אף על פי שלא רואים אותם, הם שם! והם, כנראה, האחראים לאלרגיות שאתם חווים יום יום. אלו קרדיות האבק והם קיימות כמעט בכל בית ברחבי העולם.

בניגוד למה שנתפס בעיני כולם, קרדית האבק לא עוקצת או מוצצת דם מבני אדם.

אלו פיסות זעירות וקלות כנוצה של הפרשות קרדית האבק וקליפות העור שלה, שגורמות לאלרגיה לחלק מהאוכלוסייה.

 

מהי קרדית האבק?

קרדית האבק היא בעל חיים בגודל מיקרוסקופי שחיה בתוך בתים.

על מנת לשרוד, קרדית האבק זקוקה לתנאי חום ולחות גבוהים. הבית שלנו מספק תנאי בסיסי זה. קרדית האבק אינה חֶֶרֶק אלא פרוק רגליים, יצור זעיר מאוד, אקרית ממשפחת העכבישניים. קרדית האבק חיה בתוך אבק הבית וניזונה מקשקשי הגוף שלנו הנושרים בכל עת מעורנו ומחומרים אורגניים נוספים הנמצאים בתוך אבק. קרדית האבק נמצאת בכל מקום בבית במיוחד במקומות העשויים בד: מזרונים, כלי מיטה, וילונות, ספות, שטיחים.

קרדית האבק אלרגיה ואסתמה – מונחים, הסברים והמלצות

אלרגן מניע תגובה אלרגית בגוף שלנו. כמו לכל בעל חיים, גם לקרדית האבק יש הפרשות. אנחנו נחשפים להפרשות הללו בעיקר בזמן השינה, על המיטה או על הספה בסלון. פסולת הגוף וההפרשות של קרדית האבק נחשבים לאלרגנים שגורמים לחלק מהאוכלוסייה תגובה אלרגית שמתבטאת בהתעטשות, שיעול, נזלת או גירודים במקומות שונים בגוף.

איך יודעים שזו קרדית האבק?

בדיקה אצל רופא תאשר האם האלרגיה שלנו קשורה לקרדית האבק, בדרך כלל תשאול ובדיקת דם יתנו מענה.

סביר להניח שאם האלרגיות שהוזכרו לעיל מתרחשים במהלך כל השנה, מדובר במקרה של קרדית האבק אבל את האישור הסופי לכך ייתן רק רופא.

 

הדברת קרדית האבק - איך נפטרים מקרדית האבק?

ישנן מס' שיטות להרחקת קרדית האבק או הדברת קרדית אבק:

·       איוורור יומי של הבית וחשיפתו לקרני השמש. קרדית האבק אינה אוהבת שמש.

·       שואב אבק - שאיבה מאסיבית של השטיחים, הוילונות, הספות, המצעים וכלי המיטה כולל מזרנים.

·       הקטנת מספר השטיחים בחדרי השינה שמהווים מקום חביב על קרדית האבק.

·       כיסויים סינתטיים לכריות ולמזרנים שמונעים גישה לקרדית האבק.

·       הגברת תדירות כיבוס המצעים תמנע התפתחות קרדית האבק.

·       ריסוס לקרדית האבק - הדברה נגד קרדית האבק על ידי מדביר מקצועי של קרדית האבק.

חרקים עוקצים – צרעות או דבורים

צרעות או דבורים הם חרקים מעופפים מאותה המשפחה (דבורניים). בארץ נפוצים דבורת הדבש, צרעה מזרחית (דבור בערבית), צרעה גרמנית ו- צרעת הפלך (פלכית). לצרעות ודבורים יש עוקץ ארסי בקצה הבטן בו הן משתמשות להגנה בפני תוקפים או למען ציד טרף. את בני האדם יעקצו צרעות כאשר נחדור למרחב שלהן או כשיחושו בסכנה מצידנו. עקיצת צרעה מלווה באדמומיות ובכאב הנמשך מס' שעות עד ימים. שימוש בנוגדי היסטמין מביא להקלה במקום הכאב.

 

איתי הלוכד הינו מדביר מומלץ וחברת הדברה מומלצת נגד חרקים עוקצים עם ניסיון מוכח של למעלה מ- 20 שנים בתחום לכידת בעלי חיים. ברשותנו מגוון שיטות הדברה ירוקה לכל סוגי המזיקים. אנו פועלים תחת רישיון ופיקוח של המשרד להגנת הסביבה הכולל הדברה במבנים ובשטח פתוח (הדברת חרקים, הדברת מכרסמים) מס' 1858. ברשותנו פיתרונות מקוריים של הדברת צרעות או הדברת דבורים. כמו כן, נשמח לייעץ לכם בחינם בנושא הדברת צרעות או הדברת דבורים. טלפון נייד:     

0502-600-601

"איתי הלוכד", המזיקים מחוץ לבית!

 

דף הבית |   הדברה ירוקה | ריסוס לבית | הדברה בראשון לציון | הדברה בתל אביב | הדברה בכפר סבא | הדברה בגבעתיים | הדברה בפתח תקווה | הדברה בחולון | הדברה ברעננה | הדברה בבית דגן | הדברה בבני ברק | הדברה בבני ציון-בצרה- חרוצים | הדברה בגבעת שמואל | הדברה בגני תקווה | הדברה בהוד השרון | הדברה בהרצליה | הדברה ביבנה | הדברה ביהוד | הדברה בכפר שמריהו | הדברה במודיעין מכבים רעות | הדברה במזכרת בתיה | הדברה במרכז | הדברה בנס ציונה | הדברה בסביון | הדברה בפרדסייה | הדברה בקדימה צורן | הדברה בקרית אונו | הדברה בראש העין | הדברה ברחובות | הדברה ברמלה | הדברה ברמת השרון | הדברה ברמת גן | הדברה ברשפון | הדברה בשוהם | הדברה בתל מונד | הדברת נדלים | מדביר בתל אביב  | הדברה באזור השרון | הדברה  בשרון | הדברת חולדות בשרון | הדברת עכברים בשרון | מדביר באזור השרון | מדביר מכרסמים בשרון | מדביר עכברים בשרון | מדבירים בשרון

 

logo בניית אתרים